Call US - 214 - 2547 - 142

Home » Nákupy » Jak vybrat správnou autožárovku a nešlápnout vedle

Jak vybrat správnou autožárovku a nešlápnout vedle

Vybrat tu správnou autožárovku není vždycky úplně snadné. V automobilu je totiž více druhů žárovek, a pokud se vám jejich výměna nějakou dobu vyhýbala, můžete mít problém se správným výběrem. V těch modernějších typech aut může být klidně až na tři stovky zdrojů světla. První po čem sáhnete, když bude zapotřebí některou z žárovek vyměnit, by měl být určitě manuál k danému automobilu.výměna autožárovek není úplně jednoduchá

Správná patice

V manuálu vozidla najdete všechny potřebné informace a s takovým návodem se nemůžete splést. Pokud jej nemáte, také se nic neděje. Údaje o typu žárovky jsou vždy napsané i na samotné žárovce, ještě než se vydáte pro nový zdroj světla, vyšroubujte starou žárovku a jednoduše se podívejte. Patice mohou mít typ H7 nebo H4.
H7 označuje jednovláknové žárovky, které jsou určené primárně pro modernější světlomety, které mají oddělené dálkové a potkávací světla. H4 označuje dvouvláknové žárovky určené jednodušší typy světel. U automobilů se dále setkáváme se třemi druhy osvětlení, halogenové osvětlení, xenonové osvětlení nebo moderní a stále oblíbenější LED osvětlení, jako je například druh žárovek w5w.
V České republice patří do základní povinné výbavy vozidla také náhradní žárovky i s pojistkami. Alespoň jednu náhradní žárovku od každého vnějšího osvětlení i s pojistkou by tak u sebe měl vždy vozit každý řidič. Tohle je také dobré si zkontrolovat a připravit se na to.moderní světlomety jsou o něco komplikovanější

Na co si dát pozor

Při výměně autožárovek je velmi důležité dát si pozor na to, aby jednotlivé druhy nebyly mezi sebou zaměněny. Rozhodně se nedoporučuje zaměňovat halogenovou žárovku za tu xenonovou anebo opačně. Nedopadlo by to zrovna nejlépe. Při manipulaci s výbojkami u xenonových světlometů je zapotřebí dbát vyšších bezpečnostních opatření, je tedy vždy lepší nechat takovou výměnu na odborníkovi.
Výměnu autožárovek vám může usnadnit i pořízení celé sady žárovek. V takových sadách najdete všechny potřebné druhy žárovek, dají se však pořídit i samostatně.