Call US - 214 - 2547 - 142

Home » Nákupy » Kde se zářivka vyplatí použít

Kde se zářivka vyplatí použít

Velký rozruch vzbudilo před několika lety nařízení Evropské Unie, které doporučovalo výměnu klasických žárovek za úsporné zářivky. Motivy byly jistě v jádru ušlechtilé – snížením spotřeby energie jednak ušetříme peníze, a navíc chráníme přírodu. Mnoho lidí však ještě dnes nedá na žárovku dopustit, a to z dobrého důvodu.

Připomeňme si jen v krátkosti, čím se hlavně žárovka a zářivka liší. V první řadě je tu fakt, že zářivka spotřebovává pro svůj provoz méně energie. To je však, bohužel, v současné době její jediné plus nad žárovkami, alespoň pro běžného občana.
základna zářivky
Prvním problémem je její světlo. Na rozdíl od žárovky má studený, modrý nádech. Ten není tak příjemný pro naše oči jako svit žárovky, který je laděn do žlutých, teplých barev. Je to jednak tím, že v podvědomí máme světlo a teplo spojené. Studené světlo nám připadá cizí. A je také fakt, že i pro naše oči je zář v teplých barvách lepší.

Dalším negativem je fakt, že na rozdíl od žárovky zářivce chvíli trvá, než dosáhne plného jasu. V některých případech se jedná až o deset minut. A to je pro lidi, kteří chtějí všechno, včetně světla, hned, nepřijatelné. Navíc se tím snižuje i ta již zmíněná úspora peněz, neboť zářivka musí p nějakou dobu svítit, než dosáhne plného jasu, a tedy spotřebovává energii.
rozehřívající se zářivka
Je to ale vše tak špatné? Opravdu neexistuje místo, kde by se zářivka uplatila více než žárovka? Ano, taková místa existuji, a skutečně se zde zářivky využívají více než žárovky. O jaká místa se jedná?

Jde především o místa, kde je potřeba světlo dlouhodobě, někdy i po celý den. Příkladem, se kterým se setkává každý, mohou být nejrůznější obchody, především supermarkety. Pokud se někdy, až půjdete nakoupit, podíváte nahoru, uvidíte nikoliv žárovku, nýbrž právě zářivky.

Důvod je jednoduchý. Při celodenním provozu už je úspora peněz za elektřinu znatelná, zvláště na tak velkém prostoru. Proto není divu, že se obchodníci rozhodli na ně přejít. Navíc na rozdíl od klasických žárovek nevisí do prostoru a vypadají tedy úhledněji. To samozřejmě přispívá k dobrému vzhledu obchodu.

Jak vidíme, i když se pro běžného člověka zářivka příliš nehodí, přesto má svá využití a plní svůj hlavní účel, kterým je především úspora peněz. Je jen škoda, že peníze spoří již bohatým majitelům nadnárodních společností, nikoliv běžným lidem. Ale kdo ví, třeba se někdy dočkáme vylepšeného modelu, který žárovku plně nahradí.