Autem to bude rychlejší

14.2.2020 Od Off

·         V mnoha městech, a hlavně v jejich centru je velké množství aut, které vytvářejí velký provoz a popřípadě i zácpy, což není příjemné pro nikoho. Během pracovních dnů jsou tak zvané „rušné hodiny“, to znamená hodiny, kdy jezdí nejvíce aut. Tyto hodiny jsou ráno od zhruba půl sedmé do osmi hodin a odpoledne od půl třetí do čtyř. Jsou to tyto časy právě proto, že nejvíce lidí jezdí do práce či do školy a zase z práce. Můžeme vybrat například Opavu, okresní statutární město, které se nachází v Moravskoslezském kraji. Ve výše zmíněných hodinách se přes město skoro nedá dostat. Pokud byste měli naplánovanou cestu třeba i městskou hromadnou dopravou, tak si můžete být jisti, že dojedete do cíle se zpožděním. Tento problém se konkrétně Opava snaží řešit budováním obchvatů, které vedou okolo města a myslím si, že je to jedno z rozumných řešení.
jízda na kole ve městě
·         Proč ale lidi vůbec jezdí autem? Častokrát je cesta hromadnou dopravou rychlejší a levnější. Jelikož se do autobusu vleze spousta lidí, tak ani nezabírá na cestě tolik místa než kdyby každý z těch, kteří sedí v autobuse jel svým vlastním autem. Jezdit hromadnou dopravou je pro některé nesnesitelné, nejspíš proto, že jim vadí být tam s cizími lidmi. Někdy je však cesta autem nezbytná. Potřebujeme třeba převézt z místa na místo velký objem věcí, který by se nám ani nevlezl do autobusu. Další takový případ je, když někdo bydlí v malinké vesnici, která ani nemá zastávku hromadné dopravy, takže lidem nezbývá jiná možnost než auto. Tyto případy jsou pochopitelné, ale myslím si, že každý by se měl zamyslet, jestli je jeho cesta autem zrovna nezbytná nebo to jde udělat i jinak.
kolona aut
·         Mezi velkými městy se ale i najdou výjimky, kdy drtivá většina lidí jezdí na kole. Toto je asi nejlepší způsob přepravy lidí a také je to velmi šetrné k naší planetě, a i k našemu zdraví. Doufám, že tento trend se brzo rozšíří do více měst.