Bazénová chemie a další pomocníci, bez kterých se při provozu bazénu neobejdete

7.5.2018 Od Off

Prostředků k udržování kvality vody v bazénu existuje celá řada. Pracují na odlišných bázích, přesto je jejich účinnost dostačující. Můžeme jmenovat např. filtraci pro zachycení pevných částic, zeolit, který jako jeden z mála prostředků účinně likviduje amoniak, bazénovou sůl pro elektrolytické čištění, a klasické přípravky se sloučeninami chlóru, jejichž desinfekční účinky jsou známy již desítky let.
modrá voda.jpg
Kromě chemických prostředků existují ovšem i jiné možnosti. Jednou z nich je ionizace. Pracuje na principu elektrolytického rozkladu pevných částic dvou kovových prvků, které jsou zásadní pro eliminaci řas a bakterií. Jde o stříbro a měď.
Zařízení rozkládá chemickou elektrolýzou částečky stříbra a mědi – ty jsou nabité kladně a ihned se přichytávají k bakteriím a řasám s opačným nábojem. Tím se bezpečně zlikvidují. Tento princip je znám teprve několik desítek let, antibakteriálních vlastností stříbra se využívá k desinfekci a dokonce se s ním můžete setkat u některých oděvů.
Zařízení využívající této technologie je poháněno sluneční energií, není třeba mu tedy dodávat elektrický proud z rozvodné sítě, nebo z baterií. Stačí jej jednoduše umístit do středu bazénu jako vodní bóji – plovák na hladině kovové ionty uvolňuje postupně do vody, pouze jej musíte mírně zatížit, např. kovovým řetízkem.
hračky u bazénu.jpg

Jaké jsou výhody tohoto zařízení

· Není třeba jej nikam instalovat, pouze jej položíte na hladinu.
· Je prakticky bezúdržbový, nevyžaduje stálou ani občasnou pozornost.
· Jeden výrobek pokryje údržbu 40 kubíků vody.
· Nejsou třeba baterie, ani přívod elektřiny, ta je generována přímo solárním článkem, který je součástí výrobku.
· Množství chlóru pro očistu bazénů se tímto způsobem sníží až o 90 procent. Ionizátor je tedy jedním z nejúčinnějších prvků bazénové chemie.
· Zařízení spolehlivě likviduje všechny mikroorganismy a vláknité řasy. Díky tomu není zapotřebí aplikovat rozjasňovače vody, algicidní přípravky a kondicionéry.
· Anody z mědi mají životnost zhruba 5 – 6 let při sezónním provozu od jara do podzimu. Pouze slaná voda urychluje korozi cívky s anodou, tudíž je třeba výrobek měnit častěji.