co křeček potřebuje

9.1.2023 Od Off

Křečci. Jsou to hlodavci, kteří se stali našimi domácími mazlíčky. Jsou to roztomilé, malé kuličky chlupů, které nám dělají radost. Najdeme je v každém zverimexu. Ale pokud si takového křečka chcete pořídit, jak se k němu máme chovat. Co takový malý tvoreček potřebuje? Jeho průměrná délka života jsou cca dva roky. Ale pokud bude mít péči kterou potřebuje, může tu s vámi být i déle. Pro kvalitní život musí mít i kvalitní péči. Jak se o takového křečka budeme správně starat. 

křeček

Hned jako na začátek je důležitá vhodná „klec pro křečka“, nebo ubikace. Většinou chovatelů, kteří si křečka pořídí, tak vybírají nevhodné klece. Mají v hlavě za ryto, že přece takový malý tvor nemusí mít velkou klec. Bohatě postačí malá. I když jsou malincí, tak ideální klec je 100×40 a nebo klidně větší. Čím větší, tím lepší. Tenhle rozměr je píše takový menší základ pro křečka a nebo křečka syrského, za to výška není tak důležitá jako délka.

ubikace

A jak správně vybavit klec? Pamatujte, že křeček potřebuje vhodnou podestýlku, dále potřebuje pítko na vodu, misku. Dále potřebuje nějaký úkryt, respektivě domeček kde se může ukrýt. Klidně můžete pořídit křečkovy i kolečko kde bude běhat ať má dostatek pohybu. Ale zase, nevybírejte kovové kolečko, kde křeček může nechat nožky a tak se snadno poranit. Nejlepší jsou samozřejmě dřevěná. I zde si dávejte pozor na velikost kolečka tak aby byla dostatečná. V hodnou podestýlkou jsou na mysli piliny, které jsou bezprašné, bez třísek a jakýchkoliv zbytků. Opět by se křeček mohl poranit. 

Strava. Jeho jídelníček by se měl skládat z obilovin, různými semeny, mrkve, jablko, kukuřici, seno a podobně. Dokonce k mému překvapení se křečkům může dávat i uvařené vejce, nebo žlutý sýr. Ale tyhle potraviny pouze ve vyjímkách. Krmivo by se mělo měnit co dva dny, Vlastně všechno co křeček nesnědl, jelikož by mu to tam pak mohlo zapáchat.