Hydraulické oleje pro stroje a zařízení

23.3.2018 Od Off

Hydraulické oleje jsou speciální maziva určená výhradně pro vysokotlaké hydraulické mechanismy. Splňují náročné požadavky pro provoz hydrostatických zařízení s axiálními, pístovými radiálními a lamelovými prvky. Oleje musí podporovat vysokou odolnost zařízení proti otěru a musí vykazovat tepelně oxidační stabilitu.

letecký motor

Základem výroby hydraulických maziv třídy HM jsou rafinované syntetické oleje. prochází postupným procesem zušlechťování a jsou do nich přidávána speciální aditiva, která brání oxidaci, korozi a napěnění olejů, přídavné látky zlepšují vlastnosti při nízkých teplotách a zvyšují odolnost styčných kovových materiálů vůči opotřebení.

místo vrypu

Základní typové řady hydraulických olejů

HM 10– jedná se o nízkoviskózní oleje určené pro speciální hydraulické systémy, které tuto specifickou vlastnost maziv vyžadují.
HM 22– speciální oleje pro hydraulická zařízení, která jsou v provozu při velmi nízkých teplotách ovzduší.
HM 32– oleje pro hydrauliku, která pracuje po celý rok nebo více měsíců v roce při nízkých teplotách, např. v jižní oblasti skandinávských zemí.
HM 46– oleje pro hydraulické systémy a provozy v mírném klimatu, s běžným celoročním provozem. Tyto oleje se nejčastěji využívají v našich středoevropských podmínkách, s výjimkou extrémních veder nebo mrazivých teplot.
HM 68– oleje pro hydraulické soustavy specializované pro letní provoz za vysokých teplot.
HM 100– speciální oleje pro hydrauliku, která je v provozu za extrémně vysokých teplot, např. pro severní Afriku, Arabský poloostrov atd.

těžba písku

Typické vlastnosti hydraulických olejů

  • Minimálně pění, což je podmínkou pro všechny hydraulické systémy.
  • Mají velmi dobrou propustnost přes média olejové filtrace.
  • Nemají žádný neblahý vliv na elastomery, se kterými přijdou do styku.
  • Neslučují se se vzduchem a netvoří nežádoucí olejové emulze.
  • Viskozita olejů je stabilní i při změnách provozní teploty.
  • Mají vynikající antikorozní odolnost a chrání součásti před opotřebením.