Kdy se hodí pilové kotouče na kov

17.1.2021 Od Off

Prakticky každá rodina má alespoň nějakého domácího kutila. Člověka, který svůj volný čas tráví v dílně, kde opravuje, vylepšuje a tvoří. A je pravdou, že to může být i užitečné – často dokáže provádět většinu nutných oprav v domácnosti sám, aniž by bylo třeba volat odborníka.

Ke své práci však potřebuje nástroje. Těmi klasickými jsou samozřejmě kladivo, pilka, šroubovák a mnohé další. Ty koneckonců najdeme prakticky v každé domácnosti. Ovšem mnohým kutilům tyto základní pomůcky nestačí. Pro některé je nezbytná i kotoučová pila.

pila1

Není pochyb o tom, že má mnohé využití. Můžeme s ní snadno přeřezat i materiály, které by nám daly jinak dost práce. A například řezání dřeva se tím velmi zjednoduší. Ovšem není to jen dřevo, s čím nám může pomoci. Je to například i umělá hmota, ale i mnohé další.

Je však jasné, že každý z těchto materiálů je jinak náročný na zpracování. Není tedy divu, že se začaly vyrábět specializované kotouče, určené na daný materiál. Příkladem mohou být pilové kotouče na kov. Je jasné, že s nimi lze řezat i jiné věci, avšak kov s nimi půjde zdaleka nejlépe.

Faktem však je, že tyto specializované kotouče mohou být poměrně drahé. A není divu, mnohdy jsou vyrobeny ze speciálních slitin, aby se dosáhlo těch nejlepších možných vlastností. Avšak právě cena může mnoho lidí odradit.

pila4

Otázkou tedy je, zda se vyplatí daný specializovaný kotouč koupit, nebo zda postačí ten univerzální, který je standardní součástí každé podobné pily. Odpověď však není tak jednoduchá. Je totiž potřeba posoudit několik faktorů.

Tím prvním je, jak často s daným materiálem pracujete. Pokud například řežete kov jen občas, pak se koupě rozhodně nevyplatí. Pokud s ním však pracujete pravidelně, situace je jiná.

Dále je dobré posoudit, zda je daná práce skutečně nutná. Ano, je možné, že vás baví, ale je to opravdu nezbytné?

A v neposlední řadě vezmeme v úvahu vaši finanční situaci. Na základě těchto údajů se pak můžete správně rozhodnout.