Patchwork dříve i dnes

25.12.2022 Od Off

Patchwork je výtvarnou technikou, která pracuje na principu sešívání různě barevných i vzorovaných kousků látky k sobě. Pomocí těchto postupů poté dojde k vytvoření očekávaného výrobku. A co vlastně takovým výrobkem je? Fantazii se samozřejmě meze nekladou, avšak nejčastěji se jedná o deky či polštáře. Stejně tak ale můžete vyrobit svou vlastní originální tašku nebo dokonce bundu. Tato výtvarná technika vznikla již před mnoha staletími ze zcela pragmatických důvodů. Látek bylo málo a tehdejší ženy potřebovaly vymyslet, jak každý, třeba i maličký zbytek, použít opětovně ve svůj prospěch.

potřeby na šití

Popularita patchworku se poté začala rapidně zvyšovat a v daných zemích se ženy scházely při výkonu této aktivity do setkáních podobných českým přástkám. V jednu chvíli se sice zdálo, že patchwork bude úplně zapomenut, ale k velkému štěstí všech se tak nestalo a patchwork byl vyzvednut snad na ještě lepší úroveň. A co že je k této aktivitě vlastně potřeba? Samozřejmě můžete šít jehlou a nití, lepší to ale bude zkusit se šicím strojem. Výborně využijete zbytky látek, které doma máte a přemýšleli jste už mnohokrát nad jejich vyhozením. Pokud žádné takové látky nevlastníte, není nutné si zoufat.

patchworkový přehoz

Látky na patchwork je totiž dnes možné i zakoupit. A úplně nakonec samozřejmě nesmí chybět potřebný elán a nadšení, protože bez toho by to rozhodně nešlo. A vlastně ještě jedna věc chybí. Samozřejmě můžete vymyslet výslednou podobu výrobku v průběhu jeho vytváření, ale možná bude lepší, a to zvláště v případě, že jste začátečníkem, vymyslet si toto předem. Stejně tak není na škodu alespoň trochu zapřemýšlet nad tím, jak by měl výsledný vzor vypadat jako celek. A když máte všechny kroky splněny, vrhněte se do toho! Uvidíte, že si skvěle odpočinete, a ještě využijete věci, které by jinak skončily v koši či popelnici.