Se zlem se má bojovat

24.12.2019 Od Off

Zlo se vyskytuje snad všude kolem nás. A abychom mohli slušně žít, je třeba proti němu bojovat a v tomto souboji nikdy neustávat. I když to jde někdy snadno, někdy obtížně a někdy to taky nejde skoro vůbec.
Třeba takový internet. Na tom je zla nejednou víc než dost. Někde se jenom občas mihne, někde je ho přímo spousta. A protože lidi ohrožuje, i když je jenom virtuální, je třeba s tím něco dělat.
Proti zlu se na internetu oficiálně bojuje. Ale ne vždycky tak, jak by se mělo.
výpočetní technika
Třeba takový Facebook. Mnozí z nás dobře vědí, jak to tam vypadá. Někdo neviditelný někde sedí a šmahem odstraňuje to, co tam prý nepatří. Třeba nahotu. Jistě, asi by se to s ní nemělo přehánět. Jenže na druhou stranu je stanovený věkový limit pro ty, kdo smí mít na Facebooku účet, a proto by neměly nějaké sprosťárničky být brané automaticky jen jako zlo. A už vůbec by nemělo docházet k případům, kdy je v rámci boje s pornografií mazána třeba i nejvýznamnější klasika z oblasti výtvarného umění. Nebo umělecké akty. Všeho s mírou.
Jinde, třeba na blozích, se pro změnu často mažou nežádoucí komentáře a někdy se spolu s tím rovnou i blokují takoví komentátoři. Ale kdo a jakým právem rozhoduje o tom, jaký komentář je správný a jaký na síť nesmí? Je normální, že se třeba na premiéra sypou mnohé urážky a nic se neděje, že jsou tam videa dost nechutně zesměšňující třeba prezidenta a jeho mluvčího, když se třeba před lety dočkal jeden můj známý dočasného zablokování z vůle cenzora jen proto, že vyjádřil o komsi názor, že je – cituji – blbej jak Ransdorf ve švýcarské bance? Nebo že by fakt, že je někdo schopen si jít vybrat z banky s falešnými doklady miliardy v hotovosti, byl rozumný a v pořádku?
virtuální realita
Na síti by se určitě nemělo objevovat násilí. Ale opět – všeho s mírou a rozmyslem. Jestli je někdo (jak se to v minulosti stalo) schopen tolerovat videa se zemřelou šikanovanou učitelkou a cenzuruje vraždění tuleních mláďat v Kanadě jenom pro kožešinu, nepřipadá mi to v duchu zdravého rozumu.
Rozhodně nejsem proti boji proti nešvarům na síti. Ale mělo by se to dělat s rozumem. Aby cenzoři více neškodili, než pomáhají.