Důvody, proč mít balkon nebo terasu

19.11.2021 Od Off

Jestliže plánujete výstavbu nového domečku, určitě zahrňte do svého projektu také výstavbu balkonu nebo terasy. Vlastnit balkon nebo terasu je totiž k nezaplacení. Není lepší pocit, než když se ráno probudíte do krásného jarního dne a vychutnáte si ranní kávičku na čerstvém vzduchu v doprovodu příjemného slunečního svitu.

zábradlí

Nebo když přijdete z práce a na chvíli se natáhnete na lehátko nebo polohovatelnou židli. Venkovní vzduch vás osvěží a načerpáte novou energii na zbytek celého dne. Balkon či terasa je úžasným pomocníkem pro klid duše.

Pokud máte často návštěvy, ať už rodinné příslušníky, kamarády nebo třeba kolegy z práce, všichni určitě rádi uvítají pobyt ve venkovních prostorách vašeho balkonu. Posezení může být jednoduššího typu. Nikdo nepohrdne skládacími židlemi nebo proutěnými křesílky doplněnými o polštářky. Balkon může plnit také praktickou funkci. Můžete zde usušit prádlo nebo si vybudovat malé zahradnické centrum. Můžete pěstovat bylinky, které se pak budou hodit při vaření, nebo můžete pěstovat různé druhy zeleniny.

balkon

Ať už budeme na balkoně odpočívat nebo pěstovat kytičky, nesmíme zapomenout na důležitý bezpečností prvek, kterým je zábradlí. Zábradlí je nedílnou součástí balkonu tak, jako je střecha nedílnou součástí domu. Ideální je zábradlí vybírat z odolných materiálů, protože zábradlí bude muset odolávat podmínkám venkovního prostředí. Nejčastěji se zábradlí na balkon vyrábí kompletně z nerezu, kdy je výplň tvořena ocelovými pruty a vodorovnými nebo svislými lanky. Alternativně lze jako výplň také použít lepené bezpečnostní sklo nebo kalené sklo s potiskem, čiré, mléčné i barevné. Není chybou zvolit na balkon také dřevěné zábradlí. V tomto případě však musíme počítat s jeho pravidelnou údržbou. Nemine nás pravidelná impregnace a lakování. Hezky vypadá také zábradlí se dřevěnými madly a výplní z nerezu či skla.