Nejnavštěvovanější části severní Afriky

23.1.2022 Od Off

Už jednou jsem se zaměřila na státy SEVERNÍ AFRIKY, ale přece nemohu skončit jen u třech zemí, a tak tu mám pro vás další země této části Afriky. 

TUNISKO má rozlohu kolem 163 tisíc km2 a počet obyvatel se pohybuje kolem 11 milionů. Do Tuniska se často jezdí na dovolenou, a to do Kartága či na Djerbu. Celkově cestovní ruch tu má velký význam. Na severu této země najdete výběžky Atlasu, ve středu najdete suché stepy a na jihu pouště. Pokud jste slyšeli o „Arabském jaru“, tak to začalo v Tunisku, a to v prosinci 2010. Hlavními nerosty jsou tu fosfáty, ropa, a i železná ruda. Co se týče průmyslu, tak tu najdete chemický i kožedělný, textilní i potravinářský. Dále také dovoz potravin a samozřejmě zemědělství, kde jde hlavně o subtropické ovoce. 

věda

LIBYE má rozlohu přibližně 1,75 milionů km2 a žije tu kolem 6 milionů obyvatel. Samostatnost Libye přišla až v roce 1951. 95 % této země je vlastně poušť či polopoušť, takže je jasné, že tu klima bude suché. Hospodářství je v Libyi zaměřeno na těžbu ropy a petrochemie. Petrochemie dosahuje 90 % vývozu, a to především do Itálie. Na severu země patří do zemědělství ovoce a třičtvrtě potravin se dováží. Libye dříve byla docela bohatá země, bohužel jim to zkomplikovala občanská válka po smrti Kaddáfího, který byl v čele země od roku 1969. 

věda

EGYPT zaujímá rozlohu cca 1 milion km2 s 97 miliony obyvatel. Najdete tu nejen islám, který tvoří v náboženství 90 %, ale dokonce i křesťanství, které tvoří 10 %. Egypt se stal nezávislým na Velké Británii v roce 1922. Věděli jste to? Velice známá je zde Libyjská poušť, která se nachází na západě země a od Nilu na východ naleznete Arabskou poušť. U Egyptu je známo, že v povodí Nilu žije přibližně 98 % obyvatel. K Egyptu patří i Sinajský poloostrov, který se ale geograficky nachází v Asii. Mají zde středně velké zásoby nejen ropy, ale i uhlí, více zemního plynu a začíná se zde budovat jaderná elektrárna. Velice významný je zde cestovní ruch jako v Tunisku. Nejvíce sem turisté jezdí za pyramidami, Velkou Sfingou v Gize, do Údolí králů. Mezi velice navštěvovaná města patří Káhira. Co se týče průmyslu, tak je zde strojírenství, hutnictví, a dokonce i chemický průmysl. Hodně se zde pěstuje bavlna, rýže, pšenice a bez pochyby subtropické ovoce.