Jak vychovat děti a nezbláznit se?

17.3.2022 Od Off

Neznám asi nikoho, kdo by neměl rád děti. Samozřejmě se najdou tací, co děti vyloženě nemusí a ani je nikdy nechtějí. Je to sice smutné, ale je to jejich rozhodnutí. Ale ti, co děti máte rádi a víte, že v budoucnu je budete chtít, tak jaké máte představy o dětech? Asi všichni budoucí rodiče si myslí, že jejich děti budou nejkrásnější, nejhodnější a nejposlušnější. Rodiče, kteří už mají zkušenosti s dětmi, tak se takovým nastávajícím rodičům většinou vysmějí. Přijde jim to roztomilé, protože přesně takové představy měli i oni o svých dětech. Takové představy má asi každý a je to normální. Nastávající rodiče jsou plní očekávání.

dítě

Po narození Vašeho drobečka jste v úplné euforii. Pro každého rodiče je jejich miminko to nejkrásnější. Po příchodu domů si pomalu zvykáte na sebe a pomalu zjišťujete, že je to úplně něco jiné, než co vidíte v televizi. Vaše dítě pláče přes den i v noci a nic ho nemůže utišit. Zkoušíte zaručené typy, které najdete na internetu, ale nic nezabírá? Vyprdněte se na ostatní. Každé dítě je jiné a na každé zabírá něco jiného. Jen musíte na to přijít. Kdyby bylo každé dítě stejné, tak by to byla nuda. Přeci jenom to není panenka, ale živá bytost.

dětská stavebnice

Čím je dítě starší, tím je s ním víc zábavy, ale i starostí. Při každé rodinné sešlosti budete slýchat často kladené otázky typu, kdy už dítě nebude mít dudlík, jak to, že ještě nechodí, proč má ještě plenu a mnoho vyčerpávajících otázek. Rodiče to často znepokojuje a začnou na dítě tlačit. Opět zdůrazňujeme, že každé dítě je jedinečné. Některé děti chodí v devíti měsících a jiné až v roce a půl. A to samé je to s dudlíkem, nočníkem a mluvou. Takže rodiče, hoďte se do klidu. Viděli jste někdy dospělého člověka s dudlíkem? Určitě ne. Takže dejte Vašemu dítěti čas, veškerou důvěru, lásku a uvidíte, že vše s přehledem zvládne.